Освітній законопроект від Смоліна Глава 7 Вища і фундаментальну наукову освіту


Освітній законопроект від Смоліна.  Глава 7.  Вища і фундаментальну наукову освітуСтаття 59. Реалізація основних освітніх програм вищої освіти

1. Основні освітні програми вищої освіти у відповідності з рішенням вченої ради вищого навчального закладу можуть бути реалізовані безперервно з присвоєнням кваліфікації «спеціаліст» або по щаблях.

2. У Російській Федерації встановлюються такі ступені вищої освіти:

вищу освіту з присвоєнням ступеня "бакалавр";

вищу освіту з присвоєнням ступеня "магістр".

3. Терміни освоєння основних освітніх програм вищої освіти встановлюються вищими навчальними закладами відповідно до федеральним державним освітнім стандартом вищої освіти або іншими освітніми стандартами, передбаченими цим Законом. При цьому строки освоєння освітніх програм не можуть бути менше чотирьох років для підготовки бакалавра і двох років для підготовки магістра.

4. Для осіб, які мають середню професійну освіту відповідного профілю, а також за рішенням вченої ради вищого навчального закладу для осіб, рівень освіти або здатності яких є достатньою підставою для здобуття вищої освіти за скороченим або за прискореними програмами підготовки бакалавра та (або) фахівця, допускається одержання вищої освіти за такими програмами.

5. Отримання вперше освіти за освітньою програмою підготовки магістра не може розглядатися як отримання другої вищої освіти.

6. Державна підсумкова атестація громадян, що освоїли освітні програми вищої освіти, здійснюється у формі державних іспитів та (або) захисту кваліфікаційної роботи.

Положення про державну підсумкову атестацію громадян, що освоїли освітні програми вищої освіти, затверджується федеральним органом виконавчої влади, що здійснює вироблення державної політики та нормативно-правове регулювання в галузі освіти.

7. Особам, які не завершили освоєння основної освітньої програми вищої освіти, що не пройшли підсумкової атестації, видаються академічні довідки встановленого зразка.

Стаття 60. Вищий навчальний заклад, його завдання та структура

1. Вищим навчальним закладом є освітня організація, що реалізує відповідно до ліцензії освітні програми вищої освіти.

2. Основними завданнями вищого навчального закладу є:

1) задоволення потреб особистості в інтелектуальному, культурному і етичному розвитку за допомогою отримання вищого та (або) післявузівської професійної освіти;

2) підготовка, перепідготовка та підвищення кваліфікації працівників з вищою освітою та науково-педагогічних працівників вищої кваліфікації;

3) розвиток наук і мистецтв допомогою наукових досліджень і творчої діяльності науково-педагогічних працівників та учнів, використання отриманих результатів в освітньому процесі;

4) формування в учнів громадянської позиції, здатності до праці і життя в умовах сучасної цивілізації;

5) збереження і примноження моральних, культурних і наукових цінностей суспільства;

6) поширення знань серед населення, підвищення його освітнього і культурного рівня.

3. Вищий навчальний заклад через відповідні структурні підрозділи за наявності відповідних ліцензій може реалізовувати будь-які освітні програми, встановлені статтею 8 цього Закону.

4. Вищі навчальні заклади самостійні у формуванні своєї структури, якщо інше не встановлено законодавством. Статус і функції структурного підрозділу вищого навчального закладу визначаються статутом вищого навчального закладу або у встановленому ним порядку.

5. Якщо інше не встановлено федеральним законом, порядок створення, реорганізації і ліквідації федеральних вищих навчальних закладів, а також їх філій визначається Урядом Російської Федерації.

Стаття 61. Види і категорії вищих навчальних закладів

1. У Російській Федерації встановлюються такі види вищих навчальних закладів: університет, академія, інститут.

2. Університет - вищий навчальний заклад, який:

реалізує освітні програми вищої і післявузівської освіти по широкому спектру напрямів підготовки (спеціальностей);

здійснює підготовку, перепідготовку та (або) підвищення кваліфікації працівників вищої кваліфікації, наукових і науково-педагогічних працівників;

виконує фундаментальні та прикладні наукові дослідження з широкого спектру наук;

забезпечує інтеграцію науки, освіти і виробництва, в тому числі шляхом доведення результатів інтелектуальної діяльності до практичного застосування;

є провідним науковим і методичним центром в областях своєї діяльності.

3. Академія - вищий навчальний заклад, який:

реалізує освітні програми вищої і післявузівської освіти;

здійснює підготовку, перепідготовку та (або) підвищення кваліфікації працівників вищої кваліфікації для певної області (областей) наукової та науково-педагогічної діяльності;

виконує фундаментальні та прикладні наукові дослідження переважно в одній з областей науки або культури;

є провідним науковим і методичним центром у сфері своєї діяльності.

4. Інститут - вищий навчальний заклад, який:

реалізує освітні програми вищої освіти;

здійснює підготовку, перепідготовку та (або) підвищення кваліфікації працівників для певної галузі професійної діяльності;

веде фундаментальні та (або) прикладні наукові дослідження.

Інститут може реалізовувати освітні програми післявузівської освіти.

5. У відношенні університетів, що знаходяться у веденні Російської Федерації, в рівній мірі ефективно реалізують освітні програми вищої і післявузівської освіти та виконують фундаментальні та прикладні наукові дослідження з широкого спектру наук, може встановлюватися категорія «національний дослідницький університет». Категорія «національний дослідницький університет» встановлюється Урядом Російської Федерації на 10 років за результатами конкурсного відбору програм розвитку університетів, спрямованих на кадрове забезпечення пріоритетних напрямів розвитку науки, технологій, техніки, галузей економіки, соціальної сфери, розвиток і впровадження у виробництво високих технологій. Положення про конкурсний відбір програм розвитку університетів (в тому числі порядок і умови їх фінансування) затверджується Урядом Російської Федерації. Перелік показників, критерії та періодичність оцінки ефективності реалізації таких програм встановлюються федеральним органом виконавчої влади, що здійснює функції з вироблення державної політики та нормативно-правового регулювання у галузі освіти. Університет за результатами оцінки ефективності реалізації програм розвитку може бути позбавлений Урядом Російської Федерації категорії «національний дослідницький університет».

6. З метою комплексного забезпечення федеральних округів висококваліфікованими працівниками та науково-педагогічними кадрами, координації наукової та методичної роботи в даному федеральному окрузі за пропозицією Президента Російської Федерації Урядом Російської Федерації можуть засновуватися федеральні університети.

7. У найменуванні вищого навчального закладу вказуються його вид і (за наявності) категорія. У найменуванні вищого навчального закладу може бути зазначено його спеціальну назву (консерваторія, вище училище та ін.)

8. Реалізація програм вищої і післявузівської освіти Московським державним університетом імені М.В. Ломоносова, Санкт-Петербурзьким державним університетом, федеральними університетами, університетами, щодо яких встановлено категорія «національний дослідницький університет», а також іншими федеральними державними вищими навчальними закладами, перелік яких затверджується указом Президента Російської Федерації, може здійснюватися на основі освітніх стандартів і вимог, самостійно встановлюваних зазначеними вищими навчальними закладами.

Вимоги до умов реалізації і до результатів освоєння основних освітніх програм, що включаються в такі освітні стандарти, не можуть бути нижче відповідних вимог федеральних державних освітніх стандартів.

9. Діяльність окремих, мають загальфедеральне значення університетів і академій, в тому числі Московського державного університету і Санкт-Петербурзького державного університету, може регулюватися спеціальними федеральними законами.

Стаття 62. Автономія вищих навчальних закладів та академічні свободи

1. Під автономією вищого навчального закладу розуміється його самостійність у здійсненні навчальної, наукової, фінансово-господарської та іншої діяльності, у підборі і розстановці кадрів відповідно до законодавства та статуту вищого навчального закладу.

2. Педагогічним працівникам з числа професорсько-викладацького складу, науковцям і студентам вищого навчального закладу надаються академічні свободи, в тому числі:

- свобода педагогічного працівника вищого навчального закладу викладати навчальний предмет за своїм розсудом, вибирати теми і методи наукових досліджень;

- свобода студента вибирати підручники, навчальні посібники, іншу необхідну для освіти літературу, відвідувати лекційні заняття, а також право відводу екзаменатора при проведенні поточної атестації.

3. Надані автономія та академічні свободи тягнуть за собою академічну відповідальність за створення оптимальних умов для отримання освіти, за якість освіти, за успішність.

Стаття 63. Управління вищим навчальним закладом

1. Управління вищим навчальним закладом здійснюється відповідно до законодавства Російської Федерації, типовим положенням про вищому навчальному закладі, яке для недержавних вищих навчальних закладів носить характер примірного положення, та статутом вищого навчального закладу на принципах поєднання єдиноначальності і колегіальності.

2. При створенні або реорганізації вищого навчального закладу його статут затверджується засновником (засновниками).

Загальні збори (конференція) педагогічних працівників, науковців, а також представників інших категорій працівників і учнів державного (муніципального) вищого навчального закладу (далі - загальні збори (конференція)) вправі після закінчення одного року з дня початку реалізації освітніх програм вищої освіти вносити в статут вищого навчального закладу зміни, в тому числі прийняти його в новій редакції.

3. Загальне керівництво державним або муніципальним вищим навчальним закладом здійснює виборний представницький орган - вчена рада.

До складу вченої ради входять ректор, який є головою вченої ради, і проректори, а також президент, якщо така посада передбачена статутом. Інші члени вченої ради обираються загальними зборами (конференцією).

Склад, повноваження, порядок виборів і діяльності вченої ради визначаються статутом вищого навчального закладу на підставі типового положення про вищому навчальному закладі.

4. У федеральних університетах створюються опікунські ради. Створення піклувальних рад в інших вищих навчальних закладах може бути передбачено їх статутами.

Піклувальні ради створюються з метою сприяння вирішенню поточних і перспективних завдань розвитку вищих навчальних закладів, залучення додаткових фінансових ресурсів для забезпечення їх діяльності за пріоритетними напрямами розвитку та здійснення контролю їх використання.

Порядок формування опікунської ради, термін його повноважень, компетенція та порядок діяльності визначаються статутом вищого навчального закладу.

5. У частині, не врегульованій законодавством Російської Федерації, порядок формування органів управління вищого навчального закладу та їх компетенція визначаються статутом вищого навчального закладу.

6. Безпосереднє управління вищим навчальним закладом здійснює ректор. Якщо інше не встановлено федеральним законом, ректор державного або муніципального вищого навчального закладу у порядку, встановленому статутом вищого навчального закладу, обирається таємним голосуванням на загальних зборах (конференції) на строк до п'яти років і затверджується на посаді органом виконавчої влади, що здійснює функції засновника вищого навчального закладу.

У разі вмотивованої відмови органу виконавчої влади, що здійснює функції засновника вищого навчального закладу, затвердити кандидатуру, обрану на посаду ректора державного або муніципального вищого навчального закладу, проводяться нові вибори, при цьому якщо кандидат на посаду ректора набирає не менше ніж дві третини голосів загального числа учасників загальних зборів (конференції), він затверджується органом виконавчої влади, що здійснює функції засновника вищого навчального закладу, в обов'язковому порядку.

Ректор Московського державного університету імені М.В. Ломоносова і ректор Санкт-Петербурзького державного університету, а також ректори федеральних університетів затверджуються на посаді Президентом Російської Федерації.

7. Якщо державне або муніципальне вищий навчальний заклад в цілому позбавляється державної акредитації, ректор вищого навчального закладу і відповідають у межах своєї компетенції за якість підготовки випускників проректори звільняються від займаних посад органом виконавчої влади, що здійснює функції засновника вищого навчального закладу. Вибори ректора вищого навчального закладу в цьому випадку не допускаються, і він приймається відповідним органом виконавчої влади за трудовим договором (контрактом) на строк не більше ніж п'ять років. Органом виконавчої влади, що здійснює функції засновника вищого навчального закладу, за поданням ректора вищого навчального закладу затверджується новий склад вченої ради.

Після отримання знов державної акредитації у вищому навчальному закладі обирається вчена рада в установленому цим Законом порядку.

8. Статут новостворюваного або реорганізується державного або муніципального вищого навчального закладу затверджується органом виконавчої влади, що здійснює функції засновника. Ректор такого вищого навчального закладу призначається органом виконавчої влади, що здійснює функції засновника, на строк не більше п'яти років.

9. У державному або муніципальному вищому навчальному закладі за рішенням його вченої ради, погодженим з органом виконавчої влади, що здійснює функції засновника вищого навчального закладу, може засновуватися посаду президента вищого навчального закладу. При цьому до статуту вищого навчального закладу в установленому порядку вносяться відповідні зміни. Посада президента федерального університету засновується при його створенні.

Суміщення посад ректора і президента державного або муніципального вищого навчального закладу не допускається.

Президент вищого навчального закладу обирається на засіданні вченої ради таємним голосуванням простою більшістю голосів на строк до п'яти років. Після обрання президента між ним і органом виконавчої влади, що здійснює функції засновника вищого навчального закладу, укладається трудовий договір на строк до п'яти років.

10. Президент вищого навчального закладу за погодженням з його ректором здійснює такі повноваження:

1) представляє вищий навчальний заклад у відносинах з державними органами, органами місцевого самоврядування, громадськими та іншими організаціями;

2) бере участь у розробці концепції розвитку вищого навчального закладу;

3) бере участь у діяльності опікунської ради та інших органів самоврядування вищого навчального закладу;

4) бере участь у вирішенні питань вдосконалення навчальної, наукової, виховної, організаційної та управлінської діяльності вищого навчального закладу.

Стаття 64. Прийом до вищого навчального закладу

1. У вищі навчальні заклади для освоєння освітніх програм бакалавра і спеціаліста приймаються особи, які мають середню загальну освіту, для освоєння програм магістратури - мають вищу освіту. Умови прийому повинні забезпечувати зарахування осіб, найбільш здатних і підготовлених до освоєння освітньої програми відповідного рівня і спрямованості.

2. Прийом до вищих навчальних закладів для навчання за рахунок коштів відповідного бюджету бюджетної системи Російської Федерації здійснюється на конкурсній основі, якщо інше не передбачено законодавством Російської Федерації, на місця з оплатою вартості навчання фізичними і (або) юридичними особами - на умовах, що визначаються засновником вищого навчального закладу відповідно до законодавства Російської Федерації.

3. При прийомі в мають державну акредитацію вищих навчальних закладів для навчання за програмами підготовки бакалавра та спеціаліста конкурс проводиться за результатами вступних випробувань, що проводяться вищим навчальним закладом. Число вступних випробувань, якщо інше не встановлено федеральним законом визначається вищим навчальним заклад і не повинно перевищувати чотирьох.

Предмети, з яких проводяться вступні випробування, і екзаменаційні завдання визначаються вищим навчальним закладом і повинні відповідати відповідно структурі і вимогам до результатів освоєння освітніх програм, передбачених федеральним державним освітнім стандартом середньої загальної освіти.

За бажанням абітурієнта замість результатів вступних випробувань при проведенні конкурсу можуть враховуватися результати єдиного державного іспиту, якщо інше не встановлено цим Законом.

Московський державний університет імені М.В. Ломоносова, Санкт-Петербурзький державний університет вправі враховувати при проведенні конкурсу з предметів профільної спрямованості виключно результати вступних випробувань.

Вищим навчальним закладам може бути надано право при проведенні конкурсу враховувати з предметів профільної спрямованості виключно результати вступних випробувань. Перелік зазначених вищих навчальних закладів затверджується Урядом Російської Федерації.

4. Прийом в мають державну акредитацію вищих навчальних закладів осіб, які мають середню професійну освіту, для навчання за скороченими програмами бакалаврату і підготовки фахівця відповідного профілю здійснюється за результатами вступних випробувань, форма і перелік яких визначаються вищим навчальним закладом.

5. При прийомі в мають державну акредитацію вищих навчальних закладів для навчання за програмами бакалаврату та програмами підготовки спеціаліста за напрямами підготовки (спеціальностями), що вимагає наявності у вступників осіб певних творчих здібностей, фізичних і (або) психологічних якостей, зазначені вищі навчальні заклади мають право проводити вступні випробування творчої і (або) професійної спрямованості, результати яких враховуються при проведенні конкурсу. Перелік напрямів підготовки (спеціальностей), за якими при прийомі для навчання за програмами бакалаврату та програмами підготовки спеціаліста можуть проводитися додаткові випробування творчої і (або) професійної спрямованості, затверджується в порядку, визначеному Урядом Російської Федерації.

6. Перелік додаткових випробувань та умови зарахування в державні вищі навчальні заклади, навчання в яких пов'язане з надходженням на державну службу та наявністю у громадян допуску до відомостей, що становлять державну таємницю, встановлюються федеральним органом виконавчої влади, що здійснює функції засновника вищого навчального закладу.

7. Перелік вступних випробувань та правила їх проведення в мають державну акредитацію вищих навчальних закладах оголошуються такими вищими навчальними закладами не пізніше 1 вересня року, що передує року їх проведення.

8. Вищий навчальний заклад має право оголошувати прийом громадян лише за наявності ліцензії. Вищий навчальний заклад зобов'язаний ознайомити абітурієнта з вказаною ліцензією, а також зі свідоцтвом про державну акредитацію по кожному з напрямків підготовки (спеціальності), що дає право на видачу документа державного зразка про вищу освіту. Про ознайомлення абітурієнта зі свідоцтвом про державну акредитацію за обраним ним напряму підготовки (спеціальності) або про відсутність зазначеного свідоцтва у прийомні документи вноситься запис, який засвідчується особистим підписом абітурієнта.

9. Порядок встановлення федеральним органом виконавчої влади, іншим розпорядникам коштів федерального бюджету, здійснює функції засновника вищого навчального закладу, контрольних чисел прийому громадян, учнів за рахунок коштів федерального бюджету, визначається федеральним органом виконавчої влади, що здійснює функції з вироблення державної політики та нормативно-правового регулювання у галузі освіти, відповідно до нормативів, встановлених справжнім Федеральним законом.

10. Контрольні числа прийому громадян для отримання освіти за рахунок коштів федерального бюджету, а також квоти за цільовим прийомом в федеральні державні вищі навчальні заклади, встановлюються федеральними органами виконавчої влади, що здійснюють функції засновника, щорічно за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що здійснює функції з вироблення державної політики та нормативно-правового регулювання у галузі освіти.

11. Контрольні числа прийому громадян для освоєння освітньої програми підготовки магістра за рахунок коштів федерального бюджету не повинні бути менше планованих чисел учнів, завершальних у відповідному році освоєння освітньої програми підготовки бакалаврів.

12. Особи, які закінчили з медалями (з відзнакою) мають державну акредитацію загальноосвітні або професійні освітні організації, приймаються до вищих навчальних закладів за результатами співбесіди, або за результатами вступних випробувань профільної спрямованості, якщо вищому навчальному закладу надано право враховувати з предметів профільної спрямованості виключно результати вступних випробувань , або за результатами вступних випробувань творчої або професійної спрямованості, які можуть бути встановлені вищим навчальним закладом відповідно до частини п'ятої цієї статті. Зазначеним особам, що не пройшли співбесіду (не одержало по профільному предмету оцінку «п'ять»), надається право складання вступних випробувань на загальних підставах.

13. Поза конкурсом за умови успішного проходження вступних випробувань в державні та муніципальні вищі навчальні заклади приймаються:

1) діти-сироти та діти, які залишилися без піклування батьків, а також особи віком до 23 років з числа дітей-сиріт та дітей, які залишилися без піклування батьків;

2) діти-інваліди, інваліди I і II груп та інваліди з дитинства, а також інваліди III групи внаслідок військової травми або захворювання, отриманого під час проходження військової служби, яким у відповідності з федеральним законодавством не протипоказане навчання у відповідних вищих навчальних закладах за відповідними напрямами підготовки;

3) громадяни у віці до 20 років, що мають тільки одного батька - інваліда I групи, якщо середньодушовий дохід сім'ї нижче величини прожиткового мінімуму, встановленого у відповідному суб'єкті Російської Федерації;

4) громадяни, які звільнені з військової служби і вступають у вищі навчальні заклади, що реалізують військові професійні освітні програми (військово-навчальні заклади), на підставі рекомендацій командирів військових частин, а також учасники бойових дій.

14. Переможці та призери заключного етапу всеросійської олімпіади школярів, члени збірних команд Російської Федерації, які брали участь у міжнародних олімпіадах із загальноосвітніх предметів і сформованих у порядку, що визначається уповноваженим Урядом Російської Федерації федеральним органом виконавчої влади, приймаються без вступних випробувань в державні та муніципальні вищі навчальні заклади для навчання за програмами бакалаврату та програмами підготовки спеціаліста за напрямами підготовки (спеціальностями), відповідним профілем всеросійської олімпіади школярів, міжнародної олімпіади. Переможці та призери олімпіад школярів, що проводяться в порядку, встановленому федеральним органом виконавчої влади, що здійснює функції з вироблення державної політики та нормативно-правового регулювання у галузі освіти, приймаються в державні та муніципальні вищі навчальні заклади для навчання за програмами бакалаврату та програмами підготовки спеціаліста за напрямками підготовки (спеціальностями), відповідним профілем олімпіади школярів, в порядку, встановленому зазначеним федеральним органом виконавчої влади.

15. Чемпіони та призери Олімпійських ігор, Паралімпійських ігор та Сурдлімпійскіх ігор приймаються без вступних випробувань в державні та муніципальні вищі навчальні заклади для навчання за програмами бакалаврату та програмами підготовки спеціаліста за напрямами підготовки (спеціальностями) в галузі фізичної культури і спорту.

16. Переважним правом на вступ у державні і муніципальні вищі навчальні заклади користуються громадяни:

- звільнені з військової служби;

- діти військовослужбовців, загиблих при виконанні ними обов'язків військової служби або померли внаслідок військової травми або захворювань;

- діти осіб, загиблих або померлих внаслідок військової травми або захворювань, отриманих ними при участі в проведенні контртерористичних операцій і (або) інших заходів по боротьбі з тероризмом. Порядок визначення осіб, які брали участь у проведенні контртерористичних операцій і (або) інших заходів по боротьбі з тероризмом, встановлюється відповідно до федеральних законів.

17. Громадяни, яким у встановленому порядку присвоєно спортивний розряд кандидата в майстри спорту, перший спортивний розряд або спортивне звання по військово-прикладного виду спорту, а також громадяни, які пройшли підготовку у військово-патріотичних молодіжних та дитячих об'єднаннях, користуються переважним правом на вступ до вищих навчальних заклади, що реалізують військові професійні освітні програми (військово-навчальні заклади).

18. Громадяни, які проходили протягом не менше трьох років військову службу за контрактом у Збройних Силах Російської Федерації, інших військах, військових формуваннях і органах на військових посадах, що підлягають заміщенню солдатами, матросами, сержантами, старшинами, і звільнені з військової служби з підстав, передбачених підпунктами «б» - «г» пункту 1, підпункту «а» пункту 2 і пунктом 3 статті 51 Федерального закону від 28 березня 1998 року N 53-ФЗ «Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Федеральний закон «Про військовий обов'язок і військову службу »), приймаються в державні та муніципальні освітні установи вищої освіти для навчання за освітніми програмами вищої освіти поза конкурсом за умови успішного проходження вступних випробувань.

19. Військовослужбовці, які проходять військову службу за контрактом (за винятком офіцерів), безперервна тривалість військової служби за контрактом яких становить не менше трьох років, за умови успішного проходження вступних випробувань користуються правом в порядку, визначеному Урядом Російської Федерації, вступу поза конкурсом у державні та муніципальні вищі навчальні заклади, а також на підготовчі відділення федеральних державних вищих навчальних закладів для навчання за рахунок коштів федерального бюджету з освоєнням освітніх програм по очно-заочній (вечірньої) або заочній формі навчання.

20. Підготовка громадян, що проходили протягом не менше трьох років військову службу за контрактом у Збройних Силах Російської Федерації, інших військах, військових формуваннях і органах на військових посадах, що підлягають заміщенню солдатами, матросами, сержантами, старшинами, і звільнених з військової служби з підстав, передбачених підпунктами «б» - «г» пункту 1, підпункту «а» пункту 2 і пунктом 3 статті 51 Федерального закону «Про військовий обов'язок і військову службу», і мають право на отримання вищої освіти, до вступних випробувань здійснюється на підготовчих відділеннях федеральних державних вищих навчальних закладів, порядок відбору яких і передбачається у відповідності з таким порядком, перелік яких визначаються федеральним органом виконавчої влади, що здійснює функції з вироблення державної політики та нормативно-правового регулювання у галузі освіти.

Якщо зазначені громадяни навчаються на зазначених підготовчих відділеннях вперше після закінчення військової служби за контрактом, то їх навчання здійснюється за рахунок коштів федерального бюджету. Крім того, вони забезпечуються соціальними стипендіями у розмірі, підвищеному на 50 відсотків у порівнянні з розміром, встановленим для студентів федеральних державних вищих навчальних закладів.

21. Правила прийому громадян до вищих навчальних закладів у частині, не врегульованій цим Федеральним законом, іншими федеральними законами, нормативними правовими актами уповноважених федеральних органів виконавчої влади, визначаються засновником і закріплюються у статуті вищого навчального закладу.

Стаття 65. Студенти вищих навчальних закладів

1. Студентом вищого навчального закладу є особа, в установленому порядку зараховане до вищого навчального закладу для навчання.

2. Поряд із загальними правами учнів, встановленими цим Федеральним законом, студенти вищих навчальних закладів мають право:

1) вибирати факультативні (необов'язкові для даного напряму підготовки (спеціальності)) та елективні (обираються в обов'язковому порядку) курси, пропоновані відповідними факультетом і кафедрою;

2) брати участь у формуванні змісту своєї освіти за умови дотримання федеральних державних освітніх стандартів вищої освіти;

3) освоювати крім навчальних дисциплін за обраними напрямками підготовки (спеціальностями) будь-які інші навчальні дисципліни, що викладаються в даному вищому навчальному закладі, в порядку, передбаченому його статутом, а також викладаються в інших вищих навчальних закладах (за погодженням між їх керівниками);

4) брати участь в обговоренні та вирішенні питань діяльності вищих навчальних закладів, у тому числі через громадські організації та органи управління вищих навчальних закладів;

5) безоплатно користуватися у державних і комунальних вищих навчальних закладах бібліотеками, інформаційними фондами, послугами навчальних, наукових та інших підрозділів вищого навчального закладу у порядку, встановленому статутом вищого навчального закладу;

6) представляти свої роботи для публікації, в тому числі у виданнях вищого навчального закладу, брати участь у всіх видах науково-дослідних робіт, конференціях, симпозіумах;

7) оскаржувати накази і розпорядження адміністрації вищого навчального закладу у встановленому законодавством Російської Федерації порядку;

8) отримувати освіту за військовою спеціальністю у встановленому законодавством Російської Федерації порядку;

9) переходити з платного навчання на безкоштовне в порядку, передбаченому статутом вищого навчального закладу;

10) продовжувати навчання на наступному ступені вищої освіти на тих же умовах, що і на попередньому рівні.

3. Федеральним державним вищим навчальним закладам виділяються кошти з федерального бюджету:

- на надання підтримки нужденним студентам у розмірі 25 відсотків стипендіального фонду;

- для організації культурно-масової, фізкультурної та оздоровчої роботи зі студентами очної форми навчання в розмірі 20 відсотків стипендіального фонду.

4. Студентам, які отримують вищу освіту в очній формі за рахунок коштів бюджетів бюджетної системи Російської Федерації, видається доплата на харчування з розрахунку на одну людину на кожен календарний день не менше ніж три відсотки розміру прожиткового мінімуму в цілому по Російській Федерації.

5. Студентам, які отримують вищу освіту в очній формі за рахунок коштів федерального бюджету, надається право на безкоштовний проїзд залізничним транспортом один раз на рік туди і назад в цілях відпочинку і лікування.

Іногороднім студентам, які отримують вищу освіту в очній формі за рахунок коштів федерального бюджету, надається право на безкоштовний проїзд до місця постійного проживання один раз на рік туди і назад залізничним транспортом, за відсутності залізничного сполучення - автобусним транспортом, а студентам, які постійно проживають в районах Крайньої Півночі і прирівняних до них місцевостях, в Сибіру і на Далекому Сході, - авіаційним транспортом.

Порядок забезпечення встановлених цією частиною прав на безкоштовний проїзд визначається Урядом Російської Федерації.

6. За медичними показаннями і в інших виняткових випадках студенту вищого навчального закладу надається академічна відпустка в порядку, встановленому федеральним органом виконавчої влади, що здійснює функції з вироблення державної політики та нормативно-правового регулювання у галузі освіти.

7. Студентам очної форми навчання мають державну акредитацію вищих навчальних закладів, надається відстрочка від призову на військову службу на час навчання у відповідності з федеральним законом.

8. Для студентів очної та очно-заочній (вечірньої) форми навчання не менше ніж два рази на навчальному році встановлюються канікули загальною тривалістю не менше ніж сім тижнів.

9. Студент має право на відновлення у вищому навчальному закладі протягом п'яти років після відрахування з нього за власним бажанням або з поважної причини зі збереженням тієї основи навчання (безоплатній або платній), відповідно до якої він навчався до відрахування.

Порядок і умови відновлення у вищому навчальному закладі студента, відрахованого з неповажної причини, визначаються статутом вищого навчального закладу.

10. Студент вищого навчального закладу має право отримувати від адміністрації вищого навчального закладу інформацію про становище в галузі зайнятості населення Російської Федерації за відповідними професіями, спеціальностями.

11. Студенти вищих навчальних закладів мають право переходу в даному вищому навчальному закладі в порядку, встановленому федеральним органом виконавчої влади, що здійснює функції з вироблення державної політики та нормативно-правового регулювання у галузі освіти, на навчання по іншому напрямку підготовки (спеціальності).

12. Студенти вищих навчальних закладів мають право переходу в даному вищому навчальному закладі в порядку, встановленому федеральним органом виконавчої влади, що здійснює функції з вироблення державної політики та нормативно-правового регулювання у галузі освіти, з навчання за програмою підготовки бакалавра на навчання за програмою підготовки спеціаліста, а також на старших курсах з навчання за програмою підготовки спеціаліста на навчання за програмою підготовки магістра, якщо інше не встановлено цим Законом.

13. Студентам вищих навчальних закладів гарантується свобода переходу в інший вищий навчальний заклад у порядку, встановленому федеральним органом виконавчої влади, що здійснює функції з вироблення державної політики та нормативно-правового регулювання у галузі освіти.

14. Вищі навчальні заклади у відповідності зі своїм статутом вправі заохочувати студентів морально і матеріально за успіхи у навчанні та активну участь у науково-дослідній роботі та громадському житті.

15. Студенти вищих навчальних закладів зобов'язані оволодівати знаннями, виконувати у встановлені терміни всі види завдань, передбачених навчальним планом та освітніми програмами вищої освіти, дотримуватися статуту вищого навчального закладу, правила внутрішнього розпорядку і правила співжиття.

16. За порушення студентом обов'язків, передбачених статутом вищого навчального закладу та правилами його внутрішнього розпорядку, до нього можуть бути застосовані дисциплінарні стягнення аж до відрахування з вищого навчального закладу.

Дисциплінарне стягнення, в тому числі відрахування, може бути накладено на студента вищого навчального закладу після отримання від нього пояснення в письмовій формі.

Дисциплінарне стягнення застосовується не пізніше ніж через один місяць з дня виявлення проступку і не пізніше ніж через шість місяців з дня його вчинення, не рахуючи часу хвороби студента і (або) знаходження його на канікулах. Не допускається відрахування студентів під час їх хвороби, канікул, академічної відпустки або відпустки по вагітності та пологах.

Стаття 66. Працівники вищих навчальних закладів

1. У вищих навчальних закладах передбачаються посади науково-педагогічного (професорсько-викладацький склад, наукові працівники), інженерно-технічного, адміністративно-господарського, виробничого, навчально-допоміжного та іншого персоналу.

До професорсько-викладацьким відносяться посади декана факультету, завідувача кафедри, професора, доцента, старшого викладача, викладача, асистента.

2. Крім прав, установлених частиною першою статті 21 цього Закону, науково-педагогічні та наукові працівники вищого навчального закладу мають право:

1) у встановленому порядку обирати і бути обраними до вченої ради вищого навчального закладу;

2) брати участь в обговоренні та вирішенні питань, що відносяться до діяльності вищого навчального закладу;

3) визначати зміст навчальних курсів, предметів, дисциплін (модулів) на підставі федеральних державних освітніх стандартів вищої освіти або федеральних державних вимог, а також інших освітніх стандартів і вимог, що встановлюються згідно з цим Законом;

4) вибирати методи і засоби навчання, найбільш повно відповідають їх індивідуальним особливостям і забезпечують високу якість навчального процесу.

5) вибирати методи і засоби проведення наукових досліджень, найбільш повно відповідають їх індивідуальним особливостям, що забезпечують високу якість наукового процесу та відповідають заходам безпеки.

3. Права та обов'язки адміністративно-господарського, інженерно-технічного, виробничого, навчально-допоміжного та іншого персоналу вищого навчального закладу визначаються трудовим законодавством Російської Федерації, статутом вищого навчального закладу, правилами внутрішнього розпорядку вищого навчального закладу та посадовими інструкціями.

Стаття 67. Підготовка та підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників

1. Підготовка науково-педагогічних працівників здійснюється в аспірантурі (ад'юнктурі) та докторантурі вищих навчальних закладів, освітніх установ додаткової професійної освіти, наукових організацій, а також шляхом прикріплення до таких освітнім установам та науковим організаціям здобувачів для підготовки та захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата наук або доктора наук або шляхом переведення педагогічних працівників на посади наукових працівників для підготовки дисертацій на здобуття наукового ступеня доктора наук.

2. Держава гарантує створення необхідних умов для підвищення кваліфікації не рідше ніж один раз на п'ять років науково-педагогічних працівників державних вищих навчальних закладів та науково-педагогічних працівників державних наукових установ (організацій), що діють у системі вищої та післявузівської професійної освіти. Відповідні гарантії для науково-педагогічних працівників комунальних вищих навчальних закладів і науково-педагогічних працівників муніципальних наукових установ (організацій), що діють у системі вищої та післявузівської освіти, встановлюються органами місцевого самоврядування міських округів і муніципальних районів.

3. Порядок, види і форми підвищення кваліфікації в частині, не врегульованій законодавством Російської Федерації, встановлюються уповноваженим Урядом Російської Федерації федеральним органом виконавчої влади.

Порядок, види і форми підвищення кваліфікації науково-педагогічних працівників вищих навчальних закладів, що реалізують військові професійні освітні програми, і вищих навчальних закладів, що реалізують освітні програми, що містять відомості, що становлять державну таємницю, затверджуються в порядку, встановленому Урядом Російської Федерації.

Стаття 68. Вчені звання

1. У Російській Федерації встановлюються вчені звання професора і доцента.

2. Вчене звання професора може бути присвоєне особі, яка має, як правило, вчений ступінь доктора наук, провідному викладацьку, наукову та методичну роботу в галузі вищої та післявузівської освіти.

3. Вчене звання доцента може бути присвоєно особі, яка має, як правило, вчений ступінь кандидата наук, провідному викладацьку, наукову та методичну роботу у вищих навчальних закладах.

Стаття 69. Оплата праці працівників вищого навчального закладу

1. Якщо інше не встановлено законом, вищий навчальний заклад самостійно формує фонд оплати праці працівників за рахунок коштів бюджету, що спрямовуються на утримання вищого навчального закладу, і (або) інших джерел, не заборонених законодавством Російської Федерації.

2. Вищий навчальний заклад у межах наявних у нього коштів на оплату праці працівників самостійно визначає розміри доплат, надбавок, премій та інших заходів матеріального стимулювання, а також розміри посадових окладів (ставок) всіх категорій працівників (без встановлення граничних розмірів посадових окладів (ставок)).

3. Мінімальні розміри ставок для педагогічних працівників із числа професорсько-викладацького складу вищих навчальних закладів встановлюються в розмірі не нижче п'ятикратного мінімального розміру оплати праці, встановленого федеральним законом.

4. Крім встановлених частиною четвертою статті 25 цього Закону науково-педагогічним працівникам вищих навчальних закладів встановлюються надбавки до посадових окладів (ставок) у розмірі:

сорока відсотків за посаду доцента;

шістдесяти відсотків за посаду професора.

Стаття 70. Фундаментальну наукову освіту

1. Фундаментальну наукову освіту спрямовано на підготовку наукових і педагогічних кадрів, а також медичних і фармацевтичних працівників вищої кваліфікації.

2. Фундаментальну наукову освіту реалізується в аспірантура (ад'юнктура), ординатурі та інтернатури створюваних у вищих навчальних закладах та наукових організаціях.

3. Положення про аспірантуру, ад'юнктурі, ординатурі, інтернатурі і докторантурі, а також про підготовку дисертаційних робіт у формі соіскательства затверджуються уповноваженими Урядом Російської Федерації органами виконавчої влади.

4. В аспірантуру (ад'юнктуру) державних і комунальних вищих навчальних закладів, освітніх установ додаткової вищої освіти, наукових організацій на конкурсній основі приймаються громадяни Російської Федерації, які мають вищу освіту, підтверджену дипломом спеціаліста або дипломом магістра.

5. Особам, допущеним до вступних випробувань в аспірантуру, надаються відпустки тривалістю тридцять календарних днів із збереженням середньої заробітної плати за місцем роботи.

6. Порядок прийому та навчання в інтернатурі і ординатурі, в тому числі права та обов'язки, а також соціальні гарантії інтернів та ординаторів, визначаються законодавством про охорону здоров'я громадян.

7. До докторантури вищих навчальних закладів, освітніх установ додаткової професійної освіти, наукових організацій приймаються громадяни Російської Федерації, які мають вчений ступінь кандидата наук.

Стаття 71. Докторанти, аспіранти, ад'юнкти, здобувачі

1. Докторантом є особа, зараховане в установленому порядку до докторантури для підготовки дисертації на здобуття наукового ступеня доктора наук.

2. Аспірантом є особа, зараховане в установленому порядку для навчання в аспірантуру і подготавливающее дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата наук.

3. Ад'юнктом є військовослужбовець, зарахований у встановленому порядку до ад'юнктури і подготавливающий дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата наук.

4. Здобувачем наукового ступеня кандидата наук є особа, яка має вищу освіту, підтверджену дипломом спеціаліста або дипломом магістра, прикріплене до організації, що має аспірантуру (ад'юнктуру), і подготавливающее дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата наук без навчання в аспірантурі (ад'юнктурі).

5. Здобувачем наукового ступеня доктора наук є особа, яка має вчений ступінь кандидата наук, прикріплене до організації, що має докторантуру, і подготавливающее дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора наук.

6. Аспіранти (ад'юнкти), учні в очній формі за рахунок коштів бюджетів бюджетної системи Російської Федерації, забезпечуються державними стипендіями (при необхідності - місцями в гуртожитках) та користуються щорічно канікулами тривалістю два місяці. Розмір зазначених стипендій не може бути менше трьох розмірів соціальних стипендій студентів вищих навчальних закладів, учнів за рахунок коштів відповідного бюджету.

7. Аспіранти, учні в заочній формі, мають право на щорічні додаткові відпустки за місцем роботи тривалістю тридцять календарних днів із збереженням середньої заробітної плати.

До щорічної додаткової відпустки аспіранта додається час, витрачений на проїзд від місця роботи до місця знаходження аспірантури і назад із збереженням середньої заробітної плати. Зазначений проїзд оплачує організація-роботодавець.

Аспіранти, учні в заочній формі, мають право відповідно на один вільний від роботи день на тиждень з оплатою його в розмірі п'ятдесяти відсотків одержуваної заробітної плати, але не нижче 100 рублів. Організація-роботодавець вправі надавати аспірантам за їх бажанням на четвертому році навчання додатково не більше двох вільних від роботи днів на тиждень без збереження заробітної плати.

Аспірантам, які навчаються у заочній формі, надаються місця в гуртожитку на період складання іспитів і виконання робіт по дисертації.

9. Докторантам виплачуються державні стипендії і надаються щорічні канікули тривалістю два місяці. При необхідності докторанти забезпечуються місцями в гуртожитках. Розміри зазначених стипендій не можуть становити менше шести розмірів соціальних стипендій студентів вищих навчальних закладів, учнів за рахунок коштів відповідного бюджету.

За докторантами зберігаються всі права за місцем роботи, які вони мали до вступу в докторантуру (права на отримання житлової площі, на присвоєння вченого звання та інші права), а також право на повернення на колишнє місце роботи.

10. Аспіранти, ад'юнкти та докторанти користуються безкоштовно обладнанням, лабораторіями, навчально-методичними кабінетами, бібліотеками, а також правом на відрядження, в тому числі у вищі навчальні заклади та наукові центри іноземних держав, участь в експедиціях для проведення робіт по обраним темами наукових досліджень нарівні з науково-педагогічними працівниками вищих навчальних закладів та науковими працівниками науково-дослідних установ (організацій).

11. Для придбання наукової літератури аспірантам, ад'юнктам і докторантам, учням за рахунок коштів бюджетів бюджетної системи Російської Федерації, видається щорічна допомога в розмірі двох місячних стипендій.

12. Для завершення дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата наук або доктора наук працівникам підприємств, установ і організацій за місцем роботи надаються відпустки із збереженням заробітної плати тривалістю відповідно три або шість місяців у порядку, встановленому положеннями про аспірантів, докторантів і здобувачів.

13. Здобувачі, які працюють над дисертаціями на здобуття наукового ступеня доктора наук та мають значні наукові результати з актуальних соціально-економічних проблем або пріоритетним напрямкам фундаментальних наукових досліджень, можуть бути переведені на посади наукових працівників на строк до двох років для підготовки дисертації на здобуття наукового ступеня доктора наук . За здобувачами, переведеними на посади наукових працівників, зберігаються одержувані ними посадові оклади і право на повернення на колишнє місце роботи.


Рубрика: Про освіту за кордоном. Перегляди: 1462
 
  • Особливості прийому до вишів галузі культури в 2009 році
  • Освітній законопроект від Смоліна Глава 10 Управління системою освіти
  • Внесено зміни до законів про виплату стипендій
  • Національний медичний університет імені О О Богомольця
  • Інститут післядипломної освіти інженернопедагогічних працівників ДВНЗ Уніве ...