Освітній законопроект від Смоліна Глава 2 Система освіти в Російській Федерації


Освітній законопроект від Смоліна.  Глава 2.  Система освіти в Російській ФедераціїСтаття 7. Структура системи освіти

1. Система освіти в Російській Федерації являє собою сукупність:

освітніх стандартів, вимог і розроблювальних відповідно до ними спадкоємних освітніх програм різного рівня (ступеня) і (або) спрямованості;

освітніх організацій, інших організацій, що здійснюють освітню діяльність;

педагогічних, науково-педагогічних та наукових працівників;

учнів, вихованців, їх батьків (законних представників);

організацій, що здійснюють науково-методичне, методичне, ресурсне, виробниче та інформаційно-технологічне забезпечення освітньої діяльності, оцінку якості освіти;

органів державної влади та місцевого самоврядування, які здійснюють управління у галузі освіти;

об'єднань юридичних осіб, громадських і державно-громадських об'єднань, що здійснюють діяльність в галузі освіти.

2. Освітній ценз - рівень освіти, досягнення якого підтверджується документом про освіту державного зразка, що дає право на отримання освіти наступного рівня і (або) право на здійснення трудової діяльності по певній посаді, професії, кваліфікації. У випадках, встановлених федеральним законом, право на заняття певної посади, здійснення професійної діяльності з певної кваліфікації виникає після проходження особою, яка одержала вищу освіту, післявузівської підготовки, подтверждаемой документом державного зразка.

3. У Російській Федерації встановлюються такі освітні цензи - рівні освіти:

1) основна загальна освіта;

2) середню загальну освіту;

3) початкову професійну освіту;

4) середню професійну освіту;

5) вищу освіту.

Стаття 8. Освітні програми

1. Освітня програма визначає зміст одержуваної освіти допомогою навчального плану, програм навчальних курсів, предметів, дисциплін (модулів) та інших методичних матеріалів.

Навчальний план визначає перелік, послідовність та розподіл по періодах навчання навчальних курсів, предметів, дисциплін (модулів), практик, передбачених освітньою програмою, тимчасові витрати на їх освоєння, а також види навчальної і самостійної діяльності, проміжної і підсумкової атестації учнів.

2. Освітні програми поділяються на загальноосвітні (основні і додаткові) і професійні (основні і додаткові).

3. Загальноосвітні програми спрямовані на формування і розвиток загальної культури особистості, адаптації особистості до життя в суспільстві, на створення основи для свідомого вибору і освоєння професійних освітніх програм.

До основних загальноосвітнім належать програми:

1) дошкільної освіти;

2) початкової загальної освіти;

3) основної загальної освіти;

4) середньої загальної освіти.

4. Професійні освітні програми спрямовані на формування і розвиток професійної і загальної культури особистості, підготовку фахівців відповідної кваліфікації.

5. Основні професійні освітні програми реалізуються в цілях підготовки фахівців і науково-педагогічних кадрів відповідного рівня і кваліфікації.

До основних професійними програмами відносяться програми:

1) початкової професійної освіти;

2) середньої професійної освіти;

3) вищої освіти:

а) підготовки бакалавра;

б) підготовки фахівця;

в) підготовки магістра;

4) післявузівської освіти.

6. Додаткові професійні програми реалізуються в цілях підвищення кваліфікації фахівців, вдосконалення їх професійно значущих якостей, придбання нових професійних та організаторських навичок, необхідних для виконання певного виду професійної діяльності, нових трудових функцій і (або) обов'язків по займаній або вищій посаді.

7. Нормативні терміни освоєння основних освітніх програм в мають державну акредитацію освітніх організаціях визначаються цим Законом та (або) типовими положеннями про освітні установи відповідних типів і видів або відповідним освітнім стандартом.

Стаття 9. Федеральні державні освітні стандарти і федеральні вимоги до реалізації освітніх програм

1. У Російській Федерації встановлюються федеральні державні освітні стандарти, що представляють собою сукупність вимог, обов'язкових при реалізації основних освітніх програм початкової загальної, основної загальної, середньої загальної, початкової професійної, середньої професійної та вищої освіти освітніми організаціями, що мають за зазначеними програмами державну акредитацію.

2. Федеральні державні освітні стандарти повинні забезпечувати:

1) єдність освітнього простору Російської Федерації;

2) наступність основних освітніх програм початкової загальної, основної загальної, середньої загальної, початкової професійної, середньої професійної та вищої освіти;

3) академічні свободи учнів та педагогічних працівників;

4) академічну мобільність учнів, право вибору освітньої організації та форми здобуття освіти;

5) охорону здоров'я учнів, захист їх від навчальних перевантажень;

6) якість освіти, що відповідає потребам особистості, суспільства і держави;

7) основу об'єктивної оцінки діяльності освітніх організацій;

8) визнання і встановлення еквівалентності документів іноземних держав про освіту.

3. Федеральні державні освітні стандарти є основою об'єктивної оцінки якості освіти та кваліфікації випускників, а також осіб, які поступають в освітні організації для освоєння основних освітніх програм наступного рівня (ступеня).

4. Федеральні державні освітні стандарти включають в себе вимоги:

1) до змісту основних освітніх програм, у тому числі вимоги до співвідношення обов'язкової частини основної освітньої програми та частини, формованої учасниками освітнього процесу, а також уповноваженими органами державної влади суб'єктів Російської Федерації і місцевого самоврядування;

2) до максимального обсягу навчального навантаження;

3) до умов реалізації основних освітніх програм, у тому числі кадрових, фінансових, матеріально-технічних та інших;

4) до результатів освоєння основних освітніх програм.

5. З метою забезпечення освіти осіб з обмеженими можливостями здоров'я можуть встановлюватися відповідні спеціальні федеральні державні освітні стандарти.

6. Розробка та затвердження федеральних державних освітніх стандартів, якщо інше не встановлено цим Законом, здійснюються в порядку, встановленому Урядом Російської Федерації. До участі в розробці федеральних державних освітніх стандартів в обов'язковому порядку залучаються Російська академія наук, Російська академія освіти, загальноросійські професійні та громадські об'єднання педагогічних працівників.

7. Федеральні державні освітні стандарти початкової загальної, основної загальної та середньої загальної освіти затверджуються федеральним законом.

8. Федеральні державні освітні стандарти затверджуються не рідше одного разу на десять років.

9. До реалізації основних освітніх програм, не зазначених у частині першій цієї статті, а також додаткових освітніх програм можуть встановлюватися федеральні державні вимоги. Якщо інше не встановлено цим Законом, федеральні державні вимоги до реалізації освітніх програм затверджуються федеральним органом виконавчої влади, що здійснює функції з вироблення державної політики та нормативно-правового регулювання у галузі освіти.

10. Федеральним законом окремим освітнім організаціям може бути надано право встановлювати власні освітні стандарти та вимоги. Вимоги до умов реалізації і до результатів освоєння основних освітніх програм, що включаються в такі освітні стандарти, не можуть бути нижче відповідних вимог федеральних державних освітніх стандартів.

Стаття 10. Форми отримання освіти

1. З урахуванням потреб і можливостей особистості освітні програми освоюються:

в освітній організації - в очній, очно-заочній (вечірньої) та заочній формах;

поза освітньої організації - в формах сімейного освіти та самоосвіти із проходженням проміжних та підсумкової атестацій в освітній організації (екстернат).

2. Допускається поєднання різних форм отримання освіти.

3. Переліки професій і спеціальностей, за якими реалізація професійних освітніх програм в очно-заочній (вечірньої), заочній формі і у формі самоосвіти не допускається, встановлюються федеральним органом виконавчої влади, що здійснює функції з вироблення державної політики та нормативно-правового регулювання у галузі освіти.

Стаття 11. Загальні вимоги до змісту освіти

1. Зміст освіти є одним із факторів економічного і соціального прогресу суспільства і має бути орієнтоване на:

забезпечення самовизначення особистості, створення умов для її самореалізації;

розвиток суспільства;

зміцнення і вдосконалення правової держави.

2. Зміст освіти має забезпечувати:

адекватний світовому рівень загальної та професійної культури суспільства;

формування в учня адекватної сучасному рівню знань і рівню освіти або ступені навчання картини світу;

інтеграцію особистості в національну та світову культуру;

формування людини і громадянина, інтегрованого у сучасне йому суспільство і націленого на вдосконалення цього суспільства;

формування моральної особистості;

відтворення та розвиток людського та кадрового потенціалу суспільства.

3. Професійна освіта будь-якого рівня повинно забезпечувати одержання учням професії та відповідної кваліфікації.

4. Зміст освіти має сприяти взаєморозумінню і співпраці між людьми, народами незалежно від расової, національної, етнічної, релігійної та соціальної приналежності, сприяти реалізації права учнів на вільний вибір думок і переконань.

5. Зміст освіти в освітній організації визначається освітньою програмою (освітніми програмами), яка затверджується і реалізованої освітньою організацією самостійно.

Якщо інше не встановлено цим Законом, основна освітня програма в що має державну акредитацію освітньої організації розробляється на основі відповідного федерального державного освітнього стандарту і повинна забезпечувати досягнення учнями результатів, встановлених зазначеними стандартами.

6. Уповноважені федеральні органи виконавчої влади з метою надання методичної допомоги освітнім організаціям забезпечують розробку на основі федеральних державних освітніх стандартів або федеральних державних вимог зразкових основних освітніх програм. Зразкові основні освітні програми можуть включати в себе базисний навчальний план і (або) приблизні програми навчальних курсів, предметів, дисциплін (модулів).

7. В освітніх організаціях середньої загальної освіти, освітніх організаціях початкової професійної та середньої професійної освіти відповідно до федеральних державних освітніх стандартів в порядку, передбаченому законами та іншими нормативними правовими актами Російської Федерації, законами та іншими нормативними правовими актами суб'єктів Російської Федерації, здійснюється отримання учнями початкових знань про оборону держави, про військовий обов'язок громадян і придбання учнями навичок в галузі цивільної оборони, а також підготовка учнів - громадян чоловічої статі, які не пройшли військової служби, з основ військової служби.

Стаття 12. Загальні вимоги до організації освітнього процесу

1. Організація освітнього процесу в освітній організації здійснюється відповідно до освітніми програмами та розкладами занять.

2. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування не вправі змінювати освітню програму громадянської освітньої організації після її затвердження, якщо інше не передбачено федеральним законодавством.

3. Освітня організація самостійна у виборі системи оцінок, форми, порядку і періодичності проміжної атестації учнів.

4. Освоєння освітніх програм основної загальної, середньої загальної освіти і професійних освітніх програм завершується обов'язковою підсумковою атестацією учнів.

В освітніх організаціях, що мають державну акредитацію за відповідними програмами, освоєння зазначених освітніх програм завершується обов'язковою державною підсумковою атестацією учнів.

Державна підсумкова атестація являє собою процедуру об'єктивної оцінки результатів освоєння особою освітньої програми, їх відповідності федеральному державному освітньому стандарту або федеральному державному вимогу до реалізації освітньої програми (інакше встановленому відповідно до цього Федеральним законом освітньому стандарту або вимозі до реалізації освітньої програми).

5. Громадяни, які отримали (отримують) освіту в що не мають державної акредитації освітніх організаціях (інших організаціях, що здійснюють освітню діяльність), у формі сімейного освіти і самоосвіти, мають право на проходження проміжних атестацій та державної підсумкової атестації у формі екстернату в освітніх організаціях (інших організаціях, здійснюють освітню діяльність), що мають державну акредитацію за відповідними освітніми програмами.

Положення про екстернат затверджується федеральним органом виконавчої влади, що здійснює функції з вироблення державної політики та нормативно-правового регулювання у галузі освіти.

6. Порядок проведення державної підсумкової атестації в будь-яких формах, у тому числі порядок подання і розгляду апеляцій, визначаються федеральним органом виконавчої влади, що здійснює функції з вироблення державної політики та нормативно-правового регулювання у галузі освіти.

7. Науково-методичне забезпечення підсумкових атестацій та контроль якості підготовки випускників, яким видаються документи державного зразка про відповідний рівень освіти і (або) кваліфікації, забезпечуються федеральним органом виконавчої влади, що здійснює функції по контролю і нагляду в галузі освіти, органами виконавчої влади суб'єктів Російської Федерації, здійснюють управління у галузі освіти, відповідно до федеральних державних освітніх стандартів.

8. Освітня організація створює умови для проходження державної підсумкової атестації для учнями з обмеженими можливостями здоров'я з урахуванням особливостей їх психофізичного розвитку, індивідуальних можливостей і стану їх здоров'я.

9. Дисципліна в освітній організації підтримується на основі поваги людської гідності учнів, вихованців, педагогів. Застосування методів фізичного та психічного насильства по відношенню до навчаються, вихованцям не допускається.

10. Батькам (законним представникам) неповнолітніх учнів, вихованців повинна бути забезпечена можливість ознайомлення з ходом і змістом освітнього процесу, а також з оцінками успішності учнів.

11. Освітня організація здійснює індивідуальний облік результатів освоєння учнями освітніх програм, а також зберігання в архівах даних про ці результати на паперових та (або) електронних носіях в порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що здійснює функції з вироблення державної політики та нормативно-правового регулювання у галузі освіти.

12. Освітня організація при реалізації освітніх програм використовує можливості організацій культури.

Стаття 13. Інформаційні, телекомунікаційні та (або) електронні освітні технології.

1. Інформаційні, телекомунікаційні освітні технології - інформаційні процеси і методи роботи з інформацією, що здійснюються із застосуванням засобів обчислювальної техніки, засобів телекомунікацій і інтелектуальних роботів.

Під електронними освітніми технологіями розуміються технології, що забезпечують процес навчання в електронній формі за допомогою використання мультимедіа та мережі Інтернет.

2. Освітні організації вправі реалізовувати за допомогою інформаційних, телекомунікаційних та (або) електронних освітніх технологій загальноосвітні і професійні освітні програми різних рівнів і спрямованості при всіх передбачених законодавством про освіту формах навчання та їх поєднанні, в тому числі через мережу створених цими організаціями відокремлених структурних підрозділів (філій ), а також пунктів доступу до інформаційно-освітніх ресурсів.

Під пунктами доступу (бібліотечними, сімейними, індивідуальними та ін) розуміються інформаційні системи, підключені до інформаційно-телекомунікаційних мереж, які дозволяють учням мати індивідуальний доступ до інформаційно-освітніх ресурсів.

3. Федеральним органом виконавчої влади, що здійснює функції вироблення державної політики та нормативно-правового регулювання у сфері освіти, можуть встановлюватися обмеження на використання дистанційної форми організації навчання за очною формою освіти за окремими напрямами підготовки (спеціальностями) професійного, вищої та післявузівської освіти. Зазначені обмеження являють собою гранично допустимі в процентному відношенні обсяги практичних занять (семінарів, лабораторних робіт тощо), які можуть проводитися дистанційним способом.

4. Реалізація освітніх програм з використанням інформаційних, телекомунікаційних та (або) електронних освітніх технологій може бути здійснена як в повному обсязі, так і частково.

Співвідношення обсягу занять з використанням зазначених освітніх технологій і шляхом безпосередньої взаємодії педагогічного працівника з навчаються при реалізації основної освітньої програми визначається самостійно освітньою організацією.

5. Освітня організація може реалізовувати навчальні курси, предмети, дисципліни, модулі освітньої програми з використанням інформаційних, телекомунікаційних та (або) електронних освітніх технологій в рамках мережевої взаємодії з іншими освітніми організаціями та (або) іншими організаціями, що здійснюють освітню діяльність. Під іншими організаціями розуміються організації, що володіють ресурсами, використовуваними в освітньому процесі при мережевому взаємодії, але не ведуть самостійну освітню діяльність. До таких організацій належать, зокрема, організації, що володіють бібліотечно-інформаційними ресурсами, виробничій, науковій, лікувальної та культурно-спортивною базою організації для проходження практики та інші.

Організації, що здійснюють освітню діяльність, беруть участь в реалізації освітніх програм в рамках мережевої взаємодії, повинні мати відповідні ліцензії та акредитації на здійснення освітньої діяльності за освітніми програмами, що включає предмети / модулі, що входять в спільно реалізовані освітні програми.

6. При реалізації освітніх програм з використанням інформаційних, телекомунікаційних та (або) електронних освітніх технологій порядок встановлення відповідності навчальних занять із застосуванням таких технологій (телелекціі, тестування, телеконсультування, телефорум, робота з навчальними програмами, тренажерами, інтелектуальними роботами та ін) їх аудиторним аналогам і порядок розрахунку їх трудомісткості, а також особливості використання таких технологій при навчанні дітей-інвалідів та інших осіб з обмеженими можливостями здоров'я встановлюється освітньою організацією самостійно.

7. Всі види занять у рамках реалізації освітніх програм з використанням інформаційних, телекомунікаційних та (або) електронних освітніх технологій повинні бути забезпечені відповідними площами, лабораторним, телекомунікаційним та інформаційним обладнанням, програмними комплексами, викладацьким складом, забезпечують реалізацію освітніх програм на підставі самостійно проведених освітньою організацією технологічних розрахунків, що базуються на санітарно-гігієнічних і будівельних нормах і правилах з урахуванням застосовуваних освітніх технологій. При цьому граничний контингент для таких освітніх організацій не встановлюється.

8. Реалізація освітніх програм з використанням інформаційних, телекомунікаційних та (або) електронних освітніх технологій в повному обсязі повинна мати, як правило, індивідуальний характер, що дозволяє складати індивідуальні навчальні плани, індивідуальні графіки і розкладу навчальних занять, а при транскордонному утворенні враховувати також вимоги законодавства країни перебування навчаються.

При цьому прийом на навчання та проведення поточного контролю успішності, проміжна і підсумкова державна атестація випускників освітньої організації, яка застосовує інформаційні, телекомунікаційні та (або) електронні освітні технології в повному обсязі, може здійснюватися протягом усього року. Всі види атестації можуть здійснюватися як в традиційній формі, так і з використанням телекомунікаційних технологій при гарантованій ідентифікації навчаються.

9. Місцем здійснення освітньої діяльності при дистанційній формі організації навчання (включаючи транскордонне освіта) вважається місце знаходження головного освітньої організації.

10. При ліцензуванні та акредитації освітньої організації, реалізує освітні програми із застосуванням інформаційних, телекомунікаційних та (або) електронних освітніх технологій і має мережу філій і (або) пунктів доступу, володіють єдиним професорсько-викладацьким складом, єдиними навчальними планами і програмами, єдиними підручниками і навчальними посібниками з єдиним змістом освіти, експертиза здійснюється в результаті перевірки головний освітньої організації і вибірково її філій (з метою встановлення застосування у філіях єдиної освітньої технології).

При подальшій акредитаційної експертизи вона проводиться тільки по головному освітньої організації. Результати експертизи поширюються на освітню організацію в цілому (включаючи всі її філії).

11. Федеральним органом виконавчої влади, що здійснює функції з вироблення державної політики та нормативно-правового регулювання у сфері освіти, встановлюється порядок використання мають державну акредитацію організаціях, що здійснюють освітню діяльність, інформаційних, телекомунікаційних та (або) електронних освітніх технологій в повному обсязі при реалізації основних освітніх програм.

12. Держава підтримує розвиток індустрії електронного навчання. Це розвиток регулюється Федеральним законом і відповідною державною програмою.

13. Державна програма розвитку індустрії електронного навчання повинна включати:

- преференції організаціям, які беруть участь у реалізації програми;

- надання на безоплатній основі персональних комп'ютерів кожному студенту з числа сиріт, інвалідів, а також студентів з сімей з доходом нижче двох прожиткових мінімумів в Російській Федерації на кожного члена сім'ї;

- безкоштовне надання для кожної освітньої організації необхідного обладнання та доступу до засобів телекомунікацій.

14. Держава підтримує експорт вітчизняної освіти та розвиток транскордонного освіти, в тому числі на базі інформаційних, телекомунікаційних та (або) електронних освітніх технологій.

Стаття 14. Документи про освіту

1. Освітня організація відповідно до ліцензії видає особам, які пройшли підсумкову атестацію, документи про відповідну освіту та (або) кваліфікації. Форма таких документів визначається освітньою організацією.

2. Освітні організації, що реалізують загальноосвітні і професійні освітні програми і мають по них державну акредитацію, видають особам, які пройшли державну підсумкову атестацію, документи державного зразка про рівень освіти і (або) кваліфікації. Форма таких документів визначається федеральним органом виконавчої влади, що здійснює вироблення державної політики та нормативно-правове регулювання в галузі освіти.

3. Громадянам, що завершили фундаментальну наукову, професійну освіту, захистили кваліфікаційну роботу (дисертацію), присвоюється вчений ступінь і видається відповідний документ.

4. Наявність у громадянина документа державного зразка про відповідний рівень освіти є необхідною умовою для продовження навчання в що має державну акредитацію освітньої організації за програмами подальшого рівня освіти.

Зазначені в документах про початкову професійну, середню професійну, вищу професійну освіту кваліфікації і в документах про післявузівську професійну освіту вчені ступені дають право їх володарям займатися професійною діяльністю, в тому числі обіймати посади, для яких в установленому порядку визначено обов'язкові кваліфікаційні вимоги до відповідного освітньому цензу .

5. Особі, не завершив освіти, не пройшов підсумкової атестації або були на підсумковій атестації незадовільні результати, видається довідка про навчання в освітній організації. Форма довідки встановлюється федеральним органом виконавчої влади, що здійснює вироблення державної політики та нормативно-правове регулювання в галузі освіти.

Особи, які не пройшли державної підсумкової атестації чи отримали на державній підсумковій атестації незадовільні результати, має право пройти повторно не раніше ніж через рік державну підсумкову атестацію.

6. Організація забезпечення освітніх організацій, що мають державну акредитацію, бланками документів державного зразка про рівень освіти і (або) кваліфікації здійснюється:

1) щодо федеральних освітніх установ та освітніх організацій вищої та післявузівської професійної освіти - уповноваженими федеральними органами виконавчої влади;

2) щодо інших освітніх організацій - органами виконавчої влади суб'єктів Російської Федерації.


Рубрика: Про освіту за кордоном. Перегляди: 1809
 
  • Як будуть вчитися ті хто не отримав шкільний атестат
  • Список доручень президента з питань вищої освіти
  • Освітній законопроект від Смоліна Глава 7 Вища і фундаментальну наукову осв ...
  • Освітній законопроект від Смоліна Глава 10 Управління системою освіти
  • МГТУ дозволили самостійно встановлювати освітні стандарти