Освітній законопроект від Смоліна Глава 1 Загальні положення


Освітній законопроект від Смоліна.  Глава 1.  Загальні положенняСтаття 1. Законодавство Російської Федерації про освіту

1. Законодавство Російської Федерації про освіту регулює відносини з приводу реалізації громадянами права на освіту та інші тісно пов'язані з ними відносини.

При цьому під освітою розуміється цілеспрямований процес виховання і навчання в інтересах людини, суспільства, держави, в тому числі супроводжується констатацією досягнення громадянином (навчаються) встановлених державою освітніх рівнів (освітніх цензів).

2. Законодавство Російської Федерації про освіту включає в себе Конституцію Російської Федерації, справжній Федеральний закон, прийняті відповідно до них інші закони та інші нормативні правові акти Російської Федерації, а також закони та інші нормативні правові акти суб'єктів Російської Федерації.

3. Цей Закон:

1) забезпечує реалізацію і захист конституційного права громадян Російської Федерації на освіту;

2) забезпечує правові гарантії вільного функціонування і розвитку системи освіти Російської Федерації;

3) розмежовує повноваження в галузі освіти Російської Федерації, суб'єктів Російської Федерації та органів місцевого самоврядування;

4) розмежовує повноваження в галузі освіти федеральних органів законодавчої і виконавчої влади.

4. Прийняті в Російській Федерації федеральні закони, інші нормативні правові акти, в тому числі нормативні правові акти суб'єктів Російської Федерації, про освіту не можуть суперечити справжньому Федеральному закону, обмежувати права громадян і знижувати соціальні гарантії, встановлені справжнім Федеральним законом.

Стаття 2. Державна освітня політика в Російській Федерації

1. Освітня політика є пріоритетним напрямком державної політики в Російській Федерації.

2. Державна освітня політика грунтується на таких принципах:

1) гуманістичний характер освіти, пріоритет загальнолюдських цінностей, життя і здоров'я людини, вільного розвитку особистості. Виховання громадянськості, працьовитості, поваги до прав і свобод людини, любові до навколишньої природи, Батьківщини, родини;

2) єдність федерального культурного та освітнього простору. Захист і розвиток системою освіти національних культур, регіональних культурних традицій і особливостей в умовах багатонаціональної держави;

3) «освіта - для всіх» - загальнодоступність освіти, адаптивність системи освіти до рівнів і особливостям розвитку та підготовки учнів, вихованців;

4) світський характер освіти в державних і муніципальних освітніх установах;

5) свобода і різноманіття в освіті;

6) демократичний, державно-громадський характер управління освітою. Автономність освітніх установ;

7) освіту протягом усього життя.

3. У державних і муніципальних освітніх установах, органах управління освітою створення і діяльність організаційних структур політичних партій, суспільно-політичних та релігійних рухів і організацій (об'єднань) не допускаються.

Стаття 3. Федеральна програма розвитку освіти

1. Організаційною основою державної політики Російської Федерації в галузі освіти є Федеральна програма розвитку освіти, затверджувана федеральним законом.

2. Федеральна програма розвитку освіти розробляється на конкурсній основі. Конкурс оголошується Урядом Російської Федерації.

3. Федеральна програма розвитку освіти має в якості обов'язкових підпрограму розвитку спеціальної освіти (освіти осіб з обмеженими можливостями здоров'я) і підпрограму розвитку електронного навчання.

3. Доповідь Уряду Російської Федерації про хід реалізації Федеральної програми розвитку освіти щорічно представляється палатам Федеральних Зборів Російської Федерації і публікується в «Парламентській газеті» і «Російській газеті».

Стаття 4. Державні гарантії прав громадян у галузі освіти

1. Громадянам Російської Федерації гарантується можливість одержання освіти незалежно від статі, раси, національності, мови, походження, місця проживання, ставлення до релігії, переконань, належності до громадських організацій (об'єднанням), віку, стану здоров'я, соціального, майнового і посадового становища, наявності судимості .

Право громадян на професійну освіту може бути обмежене федеральним законом тільки в тій мірі, в якій це необхідно з метою захисту основ конституційного ладу, моральності, здоров'я, прав і законних інтересів інших осіб, забезпечення оборони країни і безпеки держави, і виключно за ознаками стану здоров'я , віку, наявності судимості.

2. Держава забезпечує громадянам право на освіту шляхом створення системи освіти і відповідних соціально-економічних умов для отримання освіти.

3. Держава гарантує громадянам загальнодоступність і безкоштовність дошкільної, початкової загальної, основної загальної, середньої загальної освіти в державних і муніципальних освітніх установах в межах реалізованих цими установами у відповідності з федеральними державними освітніми стандартами, федеральними державними вимогами основних освітніх програм.

Держава гарантує громадянам загальнодоступність і безкоштовність початкової професійної та середньої професійної освіти, а також на конкурсній основі безкоштовність вищої і післявузівської освіти в державних і муніципальних освітніх установах в межах реалізованих цими установами у відповідності з федеральними державними освітніми стандартами, федеральними державних вимог, іншими встановленими відповідно до цього Федеральним законом освітніми стандартами і вимогами основних освітніх програм, якщо утворення даного рівня (ступеня) громадянин здобуває вперше.

4. Держава гарантує фінансове забезпечення дошкільної, початкової загальної, основної загальної, середньої загальної освіти в мають державну акредитацію недержавних освітніх організаціях на рівні рівному такому забезпеченню в державних і муніципальних освітніх установах відповідного типу і виду.

Витрати на освіту громадян на оплатній основі в недержавних освітніх організаціях, що мають державну акредитацію по реалізованим ними загальноосвітнім програмам, відшкодовуються громадянину державою в розмірах, що визначаються державними нормативами фінансового забезпечення реалізації основних загальноосвітніх програм в державному або в муніципальному освітньому закладі відповідних типу та виду.

5. З метою реалізації права на освіту громадян, які потребують соціальної допомоги, держава повністю або частково несе витрати на їх утримання в період отримання ними освіти. Категорії громадян, яким виявляється дана допомогу, її форми, розміри і джерела встановлюються федеральним законом.

6. Держава створює громадянам з обмеженими можливостями здоров'я умови для отримання ними освіти, корекції порушень розвитку (включаючи загальнодоступну й безкоштовну корекційну допомогу в ранньому дитячому віці) і соціальної адаптації на основі спеціальних педагогічних підходів.

7. Держава сприяє в отриманні освіти громадянами, що виявили видатні здібності, у тому числі за допомогою надання їм спеціальних державних стипендій, включаючи стипендії для навчання за кордоном. Критерії та порядок надання таких стипендій встановлюються Урядом Російської Федерації.

8. Держава сприяє в отриманні додаткової освіти навчаються в муніципальних установах додаткової освіти дітей по одній або декількох додатковими освітніми програмами, в тому числі за допомогою надання субсидій місцевим бюджетам. Порядок надання таких субсидій визначається Урядом Російської Федерації.

9. Держава гарантує дітям, які перебувають у важкій життєвій ситуації, доступність і безоплатність додаткової освіти в державних і муніципальних установах додаткової освіти дітей по двом додатковим освітнім програмам. Реалізація державної гарантії, передбаченої цим пунктом, є витратним зобов'язанням Російської Федерації.

10. У державних і муніципальних освітніх установах утримання та навчання дітей-сиріт і дітей, які залишилися без піклування батьків (законних представників), здійснюються на основі повного державного забезпечення.

Стаття 5. Державні гарантії пріоритетності освіти

1. Основою державних гарантій отримання громадянами Російської Федерації освіти в межах державних освітніх стандартів є державне і (або) муніципальне фінансування освіти.

2. Держава гарантує щорічне виділення фінансових коштів на потреби освіти в розмірі не менше семи відсотків валового внутрішнього продукту. Нормативи фінансового забезпечення реалізації основних освітніх програм і розміри фінансування державних і муніципальних освітніх установ підлягають щорічній індексації відповідно до темпів інфляції.

3. Частка видатків на фінансування вищої професійної освіти не може становити менше п'яти відсотків видаткової частини федерального бюджету.

4. За рахунок коштів федерального бюджету фінансується навчання у державних освітніх установах вищої професійної освіти не менше 260 студентів на кожні 10 тисяч чоловік, що проживають в Російській Федерації.

5. В порядку, що визначається податковим законодавством, освітні організації незалежно від їх організаційно-правових форм в частині доходу від діяльності по реалізації освітніх програм на оплатній основі, а також від діяльності, передбаченої статутом цих освітніх організацій, звільняються від сплати всіх видів податків.

6. З метою залучення інвестицій в систему освіти держава передбачає спеціальну систему податкових пільг організаціям незалежно від їх організаційно-правових форм, а також фізичним особам, що вкладають свої кошти, у тому числі в натуральній формі, у розвиток системи освіти Російської Федерації. Характер, розміри і порядок надання цих пільг визначаються податковим законодавством Російської Федерації.

7. Роботодавці несуть відповідальність за підвищення професійної кваліфікації працівників, з якими вони перебувають у трудових відносинах. Нормативи фінансових витрат на ці цілі організацій-роботодавців незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності, а також порядок використання зазначених коштів встановлюються Урядом Російської Федерації. Зазначені нормативи не можуть бути нижче двох відсотків від фонду оплати праці.

8. Держава передбачає пільги з оподаткування нерухомості власникам, які здають своє майно в оренду освітнім організаціям.

9. Батькам (законним представникам), що здійснює освіту неповнолітньої дитини в сім'ї - освоєння ним основних програм початкової загальної, основної загальної та середньої загальної освіти, з бюджетів суб'єктів Російської Федерації виплачуються грошові компенсації відповідно до нормативів фінансового забезпечення реалізації відповідних освітніх програм. Положення про сімейний освіту затверджується Урядом Російської Федерації.

10. Держава створює необхідні умови для розвитку мережі організацій додаткової освіти та надає матеріальну підтримку даними організаціям, в тому числі фінансову.

11. Держава підтримує розвиток електронного навчання (e-learning), включаючи його індустрію та інфраструктуру, в тому числі за допомогою прийняття нормативних правових актів, а також розробки і реалізації відповідних державних і федеральних цільових програм.

12. Держава підтримує просування вітчизняної освіти за кордон, у тому числі шляхом розвитку транскордонного утворення і використання технологій електронного навчання.

Стаття 6. Мова (мови) навчання

1. Загальні питання мовної політики в галузі освіти регулюються Законом РРФСР «Про мови народів Російської Федерації».

2. Громадяни Російської Федерації мають право на отримання основної загальної освіти рідною мовою, а також на вибір мови навчання в межах можливостей, що надаються системою освіти.

Право громадян на отримання освіти рідною мовою забезпечується створенням необхідної кількості відповідних освітніх установ, класів, груп, а також умов для їх функціонування.

3. Якщо інше не встановлено законодавством, мова (мови), на якому ведуться навчання і виховання в освітній організації, визначається засновником (засновниками) освітньої організації і (або) статутом освітньої організації.

4. Держава відповідно до міжнародних договорів Російської Федерації сприяє представникам народів Російської Федерації, які проживають поза її територією, в отриманні ними середньої загальної освіти рідною мовою.

5. Для всіх мають державну акредитацію організацій, що реалізують загальноосвітні програми загальної освіти діють єдині вимоги федерального державного освітнього стандарту щодо викладання російської мови як державної. Використання російської мови (інших мов народів Російської Федерації) в якості мови (мов) викладання у всіх мають державну акредитацію організаціях, регламентується відповідними федеральними державними освітніми стандартами і федеральними державними вимогами.

6. Питання вивчення державних мов республік у складі Російської Федерації регулюються законодавством цих республік.

7. Держава сприяє в підготовці фахівців для здійснення освітнього процесу на мовах народів Російської Федерації, не мають своєї державності.


Рубрика: Про освіту за кордоном. Перегляди: 1257
 
  • Список доручень президента з питань вищої освіти
  • Постанова про спеціальні державні стипендії Уряду для аспірантів та студент ...
  • Освітній законопроект від Смоліна Глава 2 Система освіти в Російській Федер ...
  • МГТУ дозволили самостійно встановлювати освітні стандарти
  • Держдума взялася за виховання дітей